پیشنهادات شورای شهر درخصوص طرح تفصیلی آتی کلانشهر کرج بررسی شد

رئیس کمیسیون شهرسازی و حقوقی شورای اسلامی شهر کرج درخصوص طرح تفصیلی آتی کلانشهر کرج و پیشنهادات شورای شهر خبر داد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهرکرج،
 حسین مهاجری در شانزدهمین کمیسیون شهرسازی و حقوقی شورای شهر که با حضور اعضا کمیسیون برگزار شد، اظهار کرد:توسعه ناهمگون افقی شهر و فرسوده شدن قسمت اعظمی از کالبد شهر، باعث مسائل و مشکلات عدیده ای در این کلانشهر شده است به طوری که در حال حاضر ناپایداری در آمدی شهری،عدم توسعه متوازن حمل و نقل عمومی،کالبد و سیمای نامطلوب شهری، بافت های فرسوده در کنار مشکلات فرهنگی،اجتماعی و زیست محیطی از مهمترین چالش های شهر کرج به شمار می روند.

 رئیس کمیسیون شهرسازی و حقوقی شورای اسلامی شهر کرج افزود: لذا در راستای سیاست های شورای اسلامی شهر دوره ششم با بررسی تعدادی از چالش های فوق در زمینه شهرسازی و طرح تفصیلی پیشنهاداتی به کمیسیون ارائه شده تا از طریق مشاوران طرح تفصیلی و اعضا کمیسیون با بررسی بیشترعملیاتی شود.

مهاجری به 8 پیشنهاد این طرح  اشاره و بیان کرد: در این طرح دو فوریتی شهرداری مکلف شد پیرو مجوز سال 98 صدور پروانه های دو نقشه ای را پس از بازنگری و بررسی مجدد،نسبت به اخذ مجوز کمیسیون ماده 5 اقدام وعملیاتی نماید.

عضو شورای اسلامی شهر کرج گفت: همچنین شهرداری مکلف می شود طرح بلند مرتبه سازی در شهر کرج را به صورت یک طرح جداگانه جهت طرح در کمیسیون ماده 5 تهیه و ارائه نماید و یا در قالب طرح تفصیلی در دست اقدام در نقاطی از شهر که شرایط زیست شهری را  دارند منظور نماید.

وی یادآور شد: برابر ضوابط و مقررات جاری در زمینه عواملی چون سطح اشغال مجاز، تراکم،سایه اندازی،کریدور هوایی ، پدافند غیر عامل ، مطالعات زلزله خیزی ، عوامل زیست محیطی در تعدادی محور مجاز در سطح مناطق دهگانه به صورت لکه گذاری یا به صورت شهرک با افزایش تراکم مازاد در سطح اشغال20% و با اخذ بهای خدمات معرفی نماید ؛این طرح با مکان یابی مناسب در سطح شهر و با هدف کنترل ساخت و ساز ها و جلوگیری از گسترش افقی شهر، بهره وری مطلوب و مناسب از اراضی شهری، جذب سرمایه گذار، حفظ زمین و حفظ فضای سبز و افزایش کاربری خدماتی و جلوگیری از پراکنده سازی می باشد.

مهاجری افزود: املاک شهرداری موصوف به طرح ساماندهی در سطح شهر توسط حوزه های معاونت شهرسازی و معماری و املاک بررسی و حداکثر بارگذاری متناسب با نیاز شهری ، محلی و شرایط منطقه اعمال تا ارزش افزوده مفیدی برای این اموال شهرداری اختصاص نماید.

وی خاطرنشان کرد: اداره کل املاک و مستغلات شهرداری کرج، املاک تحت مالکیت شهرداری در مناطق دهگانه به ویژه محلات برخوردار را با هماهنگی حوزه معاونت معماری و شهر سازی، حداکثر بارگزاری مفید با هدف یا افزایش ارزش افزوده اقدام کند و تاکید کرد غیر از کاربری خدماتی مگر در صورت فقدان زمین یاعدم تامین سرانه خدماتی صورت پذیرد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x